Про
конференцію

Про конференцію

Міцність i довговічність сучасних матеріалів та конструкцій

Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя разом із співорганізаторами запрошує Вас взяти участь у Міжнародній науково-технічній конференції присвяченій 70 - річчю від дня народження член-кореспондента НАН України, професора Яснія Петра Володимировича.
Ясній Петро Володимирович
Ясній П.В., 1952 року народження, українець, у 1973 році закінчив Львівський політехнічний інститут за спеціальністю «Технологія машинобудування, металорізальні верстати та інструменти». Після закінчення аспірантури з 1980 р. працював в Інституті проблем міцності АН УРСР молодшим науковим, а з 1983 р. – старшим науковим співробітником. З 1992 року постійно працював у Тернопільському приладобудівному інституті (нині Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя), пройшовши шлях від завідувача кафедри матеріалознавства, проректора з наукової роботи (1993–2007 рр.) до ректора університету (з 2007 року). Захистив дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата (1980) й доктора технічних наук (1990) за спеціальністю 01.02.04 – механіка деформiвного твердого тіла. У 1985 р. йому присвоєно вчене звання старшого наукового співробітника, а у 1996 р. – професора. Працював за сумісництвом завідувачем кафедри матеріалознавства (з 1993 р.), завідувачем кафедри будівельної механіки  (з 2009 р.), з 2014 р. – професором кафедри будівельної механіки, а з 2020 р. – професором кафедри інжинірингу машинобудівних технологій. З 2007 року був президентом Тернопільського обласного відділення Малої академії наук України, а з 2011 - президентом наукового парку «Інноваційно-інвестиційний кластер «Тернопілля».

Петро Ясній добре відомий в Україні та за її межами своїми науковими результатами в галузі механіки руйнування, міцності й довговічності матеріалів і елементів конструкцій. Петро Володимирович створив теоретичні основи і розробив методи прогнозування впливу історії навантаження, зокрема попереднього пластичного деформування, одно- і багаторазових перевантажень на міцність і довговічність тіл з тріщинами в умовах квазістатичного навантаження, втоми, короткотривалої та динамічної повзучості.

Із застосуванням запропонованих вище наукових підходів та методів, виконав низку важливих прикладних досліджень, присвячених оцінюванню міцності, працездатності та залишкового ресурсу відповідальних елементів обладнання теплової та атомної енергетики, авіаційного й залізничного транспорту, металургії. Розробив оригінальну методологію підвищення квазікрихкої міцності теплостійких сталей, яка ґрунтується на комбінованому попередньому термомеханічному навантаженні, забезпечує збільшення ефекту теплового перевантаження порівняно з відомими способами й одночасно знижує максимальні напруження в конструкції.

Ясній П.В. опублікував 340 друкованих праць, з них 8 монографії та 15 патентів, 3 науково - методичних посібники. В журналах, які входять до переліку SCOPUS, опубліковано 109 наукових праць. Велику увагу приділяв вихованню молодих кадрів, підготував 15 кандидатів і 2 доктора наук.

Заслужений діяч науки і техніки України (2006), Лауреат державної премії України в галузі науки і техніки (2012), член-кореспондент НАН України (2018).

Член ради Західного наукового центру МОН і НАН України, наукової ради з проблеми «Механіка деформівного твердого тіла» НАН України.

З 2004 року був членом Європейського товариства з цілісності конструкцій (ESIS), а з 2015 - співголовою Технічного комітету 13 «Навчання і тренінг».

З 2020 року – почесний професор Політехніки Люблінської, Польща.

З 1996 року був головою спеціалізованої вченої  ради К58.052.01 із захисту кандидатських, а з 2014 р. – спеціалізованої вченої ради Д58.052.01 із захисту докторських дисертацій за спеціальностями 01.02.04 – механіка деформівного твердого тіла та 01.05.02 – математичне моделювання і обчислювальні методи (з технічних наук) при Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя. Головний редактор наукового журналу «Вісник Тернопільського національного технічного університету», член редколегій міжнародних наукових журналів «Математичні методи та фізико-механічні поля», «Фізико-хімічна механіка матеріалів», збірника наукових праць «Надійність і довговічність машин та споруд», Acta Mechanica et Automatica.

Особистість Петра Яснія увійде в історію як зразок провідного науковця, талановитого й мудрого керівника, висококваліфікованого викладача, самовідданого друга, наставника й надійного порадника. П.В. Ясній назавжди залишиться прикладом відданості науці, творчої цілеспрямованості, великої працездатності та служіння на благо Батьківщини.
Image